Gdzieś w Stanach Zjednoczonych w mroźnym stanie o nazwie Minnesota znajduje się cztery i pół tysięczne miasto w którym cała infrastruktura należy do…jej mieszkańców!

North Oaks to przedmieścia Saint Paul. Cechą charakterystyczną są tu drogi, które należą do mieszkańców.
Miasto nie posiada ani centymetra infrastruktury. Cała ziemia jest utrzymywana przez North Oaks Home Owners Association (Stowarzyszenie Właścicieli Domów w North Oaks). Poza drogami utrzymują również parki, wszelkie obiekty czy szlaki wycieczkowe. Burmistrz i rada miejska zajmują się zarządzaniem policją i strażą pożarną

Historia jest dość krótka. W 1883 r. magnat z Saint Paul, James J. Hill, wykupił teren wokół jeziora Pleasant, a następnie poszerzył swoje tereny do 20 kilometrów kwadratowych.

Dzieci syna Jamesa, Louisa Hilla, odziedziczyły cały majątek i postanowiły zmienić teren we wspólnotę mieszkaniową. Stworzyli North Oaks Company, która miała za zadanie chronić środowisko, podczas gdy Saint Paul się rozrastało. Aby je wypełnić cała ziemia została podzielona i sprzedana z zastrzeżeniem, że powstanie North Oaks Home Owners Association, które miało na celu dbanie m.in. o drogi. Każdy właściciel domu ma dziś swój fragment drogi. Reszta ziemi należy do North Oaks Company.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *